تاریخچه معماری ایرانی

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 13 دی 1397 در ساعت 11 : 11 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ایران یکی از کشورهای با تمدن چند هزار ساله میباشد که معماری با فرهنگ این کشور آمیخته شده است. معماری ایرانی در بین سایر کشورهای جهان از قدمت طولانی تری برخوردار است. از گذشته تا بحال در معماری ایرانی بناهای با شکل یکسان ساخته نشده است و معماران ایرانی همواره سعی نموده اند تا از طرح و سبک های جدیدی در معماری استفاده شود. امروزه نیز شاهد هستیم که همانند گذشته معماری با سبک های متنوعی برای ساختمان ها به کار برده میشود. البته معماری جدید باعث نشده تا سبک های قدیمی فراموش شده و از بین بروند. در بسیاری از شهرهای کشور هنور آثاری از معماری قدیمی در برخی از ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری مشاهده میشود. هنر معماری در هر کشوری نشان دهنده تاریخ و اصالت آن کشور و قوم میباشد. همچنین هنر معماری نشان دهنده برخورد آن ملت با محیط پیرامون خود میباشد.

زمانی بود که ساختمان ها تنها برای رفع نیاز بشر و بعنوان سر پناه بنا میشدند اما با گذشت زمان معماری ساختمان ها دچار تغییرات زیادی شد که امروزه شاهد هستیم امکانات بسیار زیادی به ساختمان ها برای زیبایی و رفاه بیشتر ساکنین افزوده شده است.  بیشتر سبک هایی که در معماری گذشته به کار برده میشدند یا تغییر کرده اند و یا با سبک های جدید آمیخته شده اند که اتفاقا بسیار زیبا نیز میباشند.

امروزه انسان به مرحله ای از تاریخ وارد شده است که تمام اجزا اطرافش با هنر آمیخته شده و از همین رو جلوه های بصری بسیار زیبایی نیز پدید آمده است. به راحتی میتوانیم با نگاهی به اطرافمان ساختمان های گوناگون با کاربردهای مختلف را بیابیم که از معماری های مدرن و یا کلاسیک بهره برده اند و هر یک از زیبایی منحصر بفردی برخوردار هستند.

اگر بخواهیم به قدیمی ترین آثار معماری ایران اشاره کنیم میتوانیم معبد ایلامی چغازنبیل که در خوزستان واقع شده است را نام ببریم. این سازه که یک پرستشگاه محسوب میشود از از سبک معماری بسیار باشکوهی در ساخت آن استفاده شده است که هنوز نیز زیبایی آن چشم هر بیننده ای را به خود خیره میکند. این سازه در ۵ طبقه ساخته شده است. معماری هر یک از طبقات به گونه ای است که طبقات بالایی از طبقات زیرین کوچکتر هستند. قسمت اصلی این پرستشگاه که گنبد آن نیز میباشد از معماری با شکوه و بسیار زیبایی برخوردار است.

علاوه بر زیبایی این معبد در ساخت آن از بهترین و مرغوبترین مصالح استفاده شده که باعث شده تا این بنا تا به امروز همچنان سرپا و استوار باشد. در زمان ساخت این بنا مصالحی همچون سیمان، ماسه و دیگر مصالح به منظور قرار دادن آجر بر روی یکدیگر وجود نداشته و به همین دلیل از خشت برای پر کردن فضاهای بین آجر در ساخت بنا استفاده شده است. طاق های ضربی که برای سقف این اثر بکار رفته چنان استحکامی را به بنا بخشیده است که بعد از گذشت سه هزار سال هنوز سازه با هیچ مشکلی در جای خود استوار ایستاده است. همین سازه به خودی خود میتواند نشان دهنده قدمت معماری در کشور ما باشد.

معبد چغازنبیل از سازه هایی که در زمانخود از سبک نوینی از طاق بهره برده است که به عنوان طاق قوسی میگویند. به طور کلی طاق هایی که برای سقف سازه های گوناگون از گذشته کاربرد داشته است به دو دسته تقسیم میشوند. طاق قوسی و طاق مسطح از انواع طاق هایی هستند که در ساخت سقف به کار برده میشود. در ساخت طاق قوسی از چوب استفاده نمیشود اما در ساخت طاق مسطح چوب و سنگ هایی که تراش داده شده اند به کار گرفته میشود.

حتما تابحال طاق هایی را که بصورت شیروانی در مناطق شمالی کشور مورد استفاده قرار میگیرد را بارها دیده اید. این نوع طاق ها بر خلاف ظاهرشان در دسته طاق های مسطح قرار میگیرند. طاق مسطح که امروزه به آن طاق صاف نیز گفته میشود از رایج ترین نوع طاق میباشد که برای بیشتر ساختمان ها با هر نوع معماری به کار میرود.

اما نوعی از طاق نیز وجود دارد که به آن طاق ضربی گفته میشود و بیشتر در مناطق خشگ و کم باران برای ساخت سازه های گوناگون مورد استفاده قرار میگیرد. وضعیت اقلیمی این مناطق باعث شده است تا مردم گرایش بیشتری به سمت طاق های ضربی و به کارگیری از مصالحی همچون خشت و آجر و ... از خود نشان دهند.

در اوایل تنها از بام های مسطح برای ساخت بام در مناطق مختلف کشور استفاده میشد اما به مرور و با تغییر سبک معماری در اعصار مختلف از انواع سقف ها نسبت به شرایط اقلیمی و جوی هر منطقه استفاده میشود. در دوران هخامنشی طبق مستنداتی که به دست آمده است الوارهای عظیمی را از کشور لبنان وارد کشور نمودند تا برای ساخت طاق مورد استفاده قرار گیرند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :