رفتار نمای کرتین وال هنگام وقوع زلزله

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 26 تير 1398 در ساعت 14 : 27 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

در زمان های قدیم از مصالحی برای نمای ساختمان استفاده می شد که ساختمان را سنگین می کرد و در برابر زلزله بسیار آسیب پذیر بودند اما بعداً با استفاده از نمای سبک مانند نمای شیشه ای و نمای کرتین وال و نمای کامپوزیت ساختمان ها در برابر زلزله واکنش های مناسبی داشتند زیرا نمای کرتین وال و یا دیگر انواع نمای شیشه ای وزن کمی داشتند و هر چه بیشتر سعی در سبک کردن ساختمان با استفاده از این نوع نمای ساختمان بود.

می توان گفت بعد از جنگ جهانی دوم  مهندسین ساختمان و معماری هر چه بیشتر سعی در طراحی ساختمان هایی سبک و کم هزینه و مقاوم در برابر زلزله کردند که به این ترتیب استفاده  نمای کرتین وال رونق بیشتری گرفت. ولی با توجه به این که ساختمان های بلند دارای صلبیت کمتری می باشند بنابراین در برابر زلزله آسیب پذیرتر می باشند.  ولی در صورتی که نمای کرتین وال طبق استاندارد پیاده سازی شود می تواند در برابر حرکات افقی و عمودی واکنش مناسبی را از خود نشان دهد و به خوبی مقاومت نماید  می تواند به صورت مستقل از ساختمان در برابر زلزله و بادها شدید از خود مقاومت نشان دهد.

برای طراحی نمای ساختمان با استفاده از نمای کرتین وال باید مفاصل افقی و عمودی طبق محاسبات به گونه ای پیاده سازی شوند که بتوانند در برابر تکان های افقی و عمودی رفتار مناسبی داشته باشد.

نمای کرتین وال در برابر انفجار باید چه واکنشی داشته باشد

البته به جز زلزله موارد دیگر هستد که باعث تکان های شدید ساختمان می شوند که از آن جمله می توان به احتمال انفجار در یکی از طبقات بر اثر  مواد منفجره و یا گاز اشاره نمود که این اتفاقات نیز باید به شکل موضعی کنترل شود و باید محاسبات و نوع طراحی به گونه ای انجام شود که باعث نشود بر اثر چنین اتفاقی کل ساختمان فرو بریزد. نحوه اجرای نمای کرتین وال باید بگونه ای باشد که در صورتی که اتفاقی نظیر انفجار در یک طبقه از ساختمان افتاد فقط آن طبقه آسیب ببیند و باعث نشود کل ساختمان فرو بریزد و از هم بگسلد.

نمای کرتین وال باید به گونه ای طراحی شود و در آن باید از مصالح ضد آتش استفاده شود تا در اثر آتش سوزی آتش نتواند از مواد استفاده شده در ساختمان به عنوان سوخت استفاده کند و آتش به قسمت های دیگر ساختمان نفوذ کند

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :