سازه چیست

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 13 دی 1397 در ساعت 11 : 49 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

برای تعربف سازه باید گفت سازه به مجموعه ای از اعضا در یک بنا گفته میشود که مسئولیت تحمل و همچنین انتقال نیرو را بر عهده دارند. سازه به طور کلی به سه گروه متفاوت تقسیم میشود. گروه اول سازه که به آن سازه های وزنی گفته میشود نسبت به وزن خود میتوانند در برابر فشار وارده شده مقاومت کنند. از جمله سازه های وزنی میتوان به دیوارهای حایل، سدهای آجری، بتنی و یا سنگی اشاره نمود.

نوع دوم سازه که بر خلاف نوع اول از میله ها و اجزا سبک در ساخت آن استفاده شده است سازه قاب بندی شده میباشد. اتصالات این گونه سازه ها نیز بصورت اتصالات پرچی و یا جوشی میباشد. این نوع سازه میتواند بر اساس ترکیب هندسی خود فشار وارد شده را تحمل کند. البته این نوع سازه در مقایسه با وزنی که به آن وارد میشود از ابعاد کوچکی برخوردار است.

نوع سوم سازه که از صفحات فلزی و یا بتن ساخته میشود سازه پوسته ای نام دارد. از سازه پوسته ای در ساخت منابع ذخیره مایعات، مخازن تحت فشار، سیلوها، سدهای پوسته ای، دالهای بتنی و گنبدی استفاده میشود.

بتن، بتن مسلح- بتن پیش تنیده

از مصالح بسیار پرکابرد در ساختمان سازی که شکلی شبیه به مجموعه ای از سنگ های ریز داردبتن میباشد. بتن از ترکیب چند مصالح ساختمانی با یکدیگر یعنی سیمان، شن، ماسه و آب بوجود می آید. زمانی که تمام این مصالح با یکدیگر مخلوط شوند ترکیبی چسبناک بوجود  می آید که بعد از خشک شدن کاملا سفت و سخت میشود. بتن در هر قالبی که ریخته شود پس از خشک شدن خود را به شکل قالب در خواهد آورد.

عوامل زیادی وجود دارند که باعث شده تا بتن محبوبیت زیادی در بین فعالان حوزه عمرانی و ساختمانی داشته باشد. از جمله این عوامل عبارتند از :

بتن در هر قالبی که قرار بگیرد شکل آن قالب را به خود خواهد گرفت.

بتن مقاومت بسیار خوبی در برابر حرارت دارد. در مواقعی که ساختمان دچار حریق شود آتش نمیتواند آسیبی را به بتن وارد کند.

مصالحی که برای تولید بتن بکار میرود همواره در دسترس هستند.

بتن از لحاظ تحمل فشار بسیار مقاوم عمل میکند و تحمل فشاری آن با سنگ برابری میکند.

از مزایا و ویژگی های بتن گه بگذریم نوبت به معایب آن میرسد. بتن از خاصیت کششی و انعطاف پذیری برخوردار نیست و عواملی همچون تکان های ناگهانی و فشار زیاد میتوان باعث از هم پاشیده شدن بافت آن شود. برای اینکه بتن تا حد زیادی در برابر تکان های ناگهانی و فشار مقاوم باشد در نیمه دوم قرن نوزدهم از میله های فلزی که امروزه به آنها میلگرد گفته میشود در داخل بتن مورد استفاده قرار گرفت.

چسبندگی عالی بین بتن و میلگرد میتواند تا حدی خاصیت انعطاف پذیری را به بتن بازگرداند. ترکیب بتن با میلگرد باعث شده تا یکی از بهترین ترکیبات بوجود بیاید. همین ترکیب فوق العاده باعث شده تا از بتن به همراه میلگر برای ساخت سازه های گوناکون مانند پله ها، ساختمان ها، سد ها، مخازن، دودکش ها و غیره استفاده شود. امروزه میلگردهایی فولادی که در داخل بتن به کار میروند از مقاومت فشاری ۴ برابر بیشتر از سایر میلگردها برخوردار هستند و همین موضوع باعث شده تا مقاومت بتن دو تا سه برابر افزایش یابد.

البته ترکیب بتن با اینگونه فولادها ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد. زمانی که تنش فولاد بالا میرود تغییر طول نسبی نیز به همان اندازه بالا میرود که به همین دلیل تغییر شکل هایی در بتن بوجود می آید.

ممکن است تغییر شکل های ایجاد شده در بتن با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نباشد اما ممکن است با نفوذ آب و همچنین رطوبت به داخل این شکاف ها از کیفیت بتن تا حد زیادی کاسته شود و همچنین میلگردی که برای مسلح کردن بتن به کار میرود چسبندگی خود را از دست بدهد.

بتن پیش تنیده:

برای اینکه ترکیب فولاد و بتن از مقاومت بالایی در برابر فشار برخوردار باشد از نوعی بتن گه بتن پیش تنیده میباشد استفاده میشود. عامل کششی در بتن پس از بتن ریزی و خشک شدن آن حذف میشود که در نتیجه تمام نیروی کششی فولاد وارد بتن میگردد. همین عامل باعث میشود تا بتن قبل از بارگذاری ازتنش های فشاری در کلیه نقاط خود برخوردار باشد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :