صفحه اصلی
خدمات آکام گستر کیش
اجرای نمای فریم لس
اجرای شیشه

اجرای شیشه

یکی دیگر از خدمات شرکت آکام گستر کیش، اجرای نمای شیشه ای است. در این بخش توضیحات کاملی را در زمینه شیشه و اجرتای نمای شیشه ای ارائه می کنیم.

تاریخچه شیشه دو جداره:

اجرای نمای شیشه ای و شیشه یکی از قدیمی ترین اجزا یک ساختمان محسوب میشود که قدمت آن به سالها قبل یعنی هزار سال قبل از میلاد باز میگردد. البته استفاده عمومی از شیشه به ۲۰۰ سال قبل باز میگردد یعنی دقیقا زمانی که شیشه با ابعاد مختلف در هر سازه ای اعم از مسکونی و یا غیر مسکونی مورد استفاده قرار گرفت. سابقه شیشه دو جداره نیز به سال ۱۸۶۵ باز میگردد. در این زمان در شهر نیویورک یک شیشه فروشی دست به ابتکار جدیدی زد و برای اولین بار شیشه های عایق یا همان دو جداره را معرفی نمود.

شیشه دو جداره:

نور خورشید از سه طیف تشکیل شده است که این سه طیف عبارتند از ماوراء بنفش،‌ نور مرئی و نور مادون قرمز.

ماوراء بنفش:

عبور نور ماوراء بنفش از شیشه باعث میشود تا رنگ اجسامی که در محیط قرار دارند به مرور تغییر کرده و یا بی رنگ شوند. در ساخت شیشه های دوجداره به ضریب عبور نور ماوراء بنفش توجه زیادی میشود.

نور مرئی:

برای اینکه چشم دید صحیحی داشته باشد باید میزان نور مرئی که از شیشه عبور داده میشود تنظیم گردد. برای تنظیم نور مرئی باید عواملی همچون ضریب عبور نور مرئی و همچنین  باز تابش آن مورد توجه قرار گیرند.

نور مادون قرمز:

حرارتی که با برخورد نور خورشید بر روی پوست احساس میکنیم در واقع همان نور مادن قرمز میباشد. بیشتر نوری که از پنجره وارد فضای داخلی ساختمان میشود از طریق نور مادن قرمز جریان می یابد. این نور در مناطق گرمسیر میتواند گرم شدن زودهنگام فضا را به همراه داشته باشد. این نور بار بسیار زیادی را به سیستم های خنک کننده وارد میکند و گرما از طریق پنجره ها به بیرون ساختمان منتقل میشوند. با استفاده از شیشه های مختلف مانند شیشه های رنگی، رفلکس و همچنین دوجداره میتوان تا حد زیادی ورود و یا همچنین خروج گرما و یا سرما را کنترل نمود. در ضمن استفاده از این شیشه ها میتواند باعث کاهش مصرف انرژی شود.

تعریف شیشه:

در ساخت شیشه و اجرای نمای شیشه ای از مواد گوناگونی استفاده میشود که این مواد عبارتند از : کربنات سدیم سنگین، سنگ آهک، سیلیس. شیشه باید کاملا صاف و بدون موج باشد و در اصلاح به شیشه هایی که صاف و بدون موج هستند شیشه فلوت گفته میشود. برای اینکه شیشه فلوت به دست بیاید باید بعد از آنکه شیشه از کوره خارج شد آنرا در حوضچه قلع قرار داد تا در نهایت شیشه فلوت پدید آید.

اهمیت شیشه:

حجم بالایی از انرژی و نور در میان فضای داخلی و خارجی ساختمان وجود دارد که این انرژی باید توسط شیشه های مناسب کنترل شود. این حجم از انرژی اگر به خوبی کنترل شود میتواند بر روی کیفیت زندگی افراد ساکن در داخل ساختمان تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. شیشه مناسب علاوه بر کنترل انرژی میتواند در جلوگیری از ورود اشعه های مضر نقش بسزایی داشته باشد.

انواع شیشه:

شیشه های رنگی: شیشه های رنگی به دلیل رنگی بودن در کنترل انرژی و نوری که به داخل ساختمان وارد میشود نقش بسزایی دارند.

شیشه رفلکس: شیشه های رفلکس قابلیت بازتایش نور را دارند که میتواند در کنترل نور تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. البته برخی از شیشه های رفلکس محدودیت هایی در شب دارند که باید به این موضوع توجه داشته باشید.

شیشه های low-e: این نوع شیشه از ساختار متفاوتی برخوردار است و تنها نور مادون قرمز را بازتاب میدهد که از بهترین نوع شیشه برای مناطق گرمسیری و برای حفظ سرمای محیط بسیار مناسب میباشد. این نوع شیشه میتواند نور را به خوبی از خود عبور دهد و تنها از ورود نور مادن قرمز جلوگیری میکند. نور به راحتی از شیشه عبور کرده بدون آنکه فضای داخلی گرم شود.

شیشه های laminate: این نوع شیشه قادر است نورهای مرئی و مادون قرمز را ار خود عبور داده اما از ورود پرتوهای ماورابنفش تا ۹۹ درصد جلوگیری به عمل می آورد.

برای ساخت شیشه دو جداره از دو لایه شیشه استفاده میشود که در بین آنها نیز هوای خشک و یا گاز آرگون به کار برده میشود. لبه  و همچنین درزهای شیشه دوجداره به خوبی عایق میشوند تا از عبور سرما و یا گرما جلوگیری شود. عدم عبور سرما و یا گرما میتواند تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی کند. صرفه جویی در مصرف انرژی هزینه ها را نیز تا حد زیادی کاهش میدهد. شیشه دوجداره نه تنها از عبور سرما و یا گرما جلوگیری میکند بلکه یک عایق صوتی بسیار مناسب نیز محسوب میشود.

عایق بودن در برابر صدا:

یکی از عواملی که باعث بر هم زدن آرامش فضا میشود صدا است. صدای مزاحم نه تنها در منازل مسکونی بلکه در محیط های ادرای نیز میتواند از عوامل بر هم زننده نظم و سکوت باشد. شیشه دو جداره  قادر هستند تا از ورد صدا تا حد زیادی به فضای داخلی بکاهند. شیشه های دوجداره میزان صوت را تا سی دسیبل کاهش میدهد که رقم قابل توجهی است.

شیشه دو جداره:

شیشه دو جداره از ضخامت ۴ و یا ۶ میلی متر برخوردار هستند و رنگ هایی نیز که برای آن در نظر گرفته میشود را میتوان ساده، برنزی، دودی، سبز،‌نقره ای، آبی، طلائی و سایر رنگ ها نام برد. شیشه دو جداره از قابلیت بازتابش نیز برخوردار هستند. از لحاظ بازتابش شیشه دو جداره به دو دسته تقسیم میشوند. شیشه های ساده و فلکس از احاظ بازتابش متفاوت میباشند.

در انتخاب شیشه برای پنجره ها باید دقت زیادی به خرج داده شود زیرا شیشه همانطور که در مطالب بالا نیز به آن اشاره شد میتواند در انتقال انرژی تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. امروزه شیشه هایی تولید میشوند که میتوانند اتلاف انرژی را به حد اقل خود برسانند. به طور کلی پنجره ها انرژی داخل فضا را به چهار طریق انتقال میدهند:

 • انتقال گرما به سطح سردتر
 • انتقال گرما به هوای اطراف
 • بازتابش
 • انتقال دائم حرارت از درز و لاستیک های کنار پنجره

با پیشرفت تکنولوژی لایه های زیادی به شیشه ها افزوده شده است که از عبور نور به خوبی جلوگیری میکنند. جلوگیری از عبور نور مزیت هایی را بوجود می آورد و از رنگ پریدگی وسایل مختلف موجود در منزل جلوگیری به عمل  می آید.

کاهش نور  ورودی به داخل فضا علاوه بر اینکه از رنگ پریدگی وسایل داخل فضا جلوگیری میکند، هزینه ها را نیز تا حد زیادی کاهش میدهد. هزینه های انرژی مصرفی شما در ماه های اول خود را نشان خواهند داد.

ویژگی های اصلی شیشه دو جداره:

 • کاهش قابل توجه اتلاف انرژی
 • عدم نم زدگی شیشه
 • ایمنی بیشتر نسبت به سیار شیشه ها

شیشه دو جداره قادر هستند تا انرژی را به خوبی کنترل کرده و اتلاف انرژی را تا بیش از ۵۰ درصد کاهش دهند. مشکلی در فصل زمستان شیشه های معمولی با آن مواجه هستند سرد شدن و در نتیجه شبنم بستن لایه خارجی شیشه میباشد. اما در شیشه دو جداره لایه داخلی شیشه دو جداره سرد نمیشود که همین موضوع از شبنم بستن لایه خارجی جلوگیری میکند.

شیشه دو جداره از لحاظ تامین امنیت ساکنین نیز میتواند بالاترین سطح امنیتی را پدید آورد. همانطور که گفته شد و میدانید شیشه های دوجداره ار دو قسمت تشکیل شده اند که اگر بخش بیرونی آن بر اثر ضربه بشکند بخش داخلی از ورود خرده شیشه ها و آسیب رسیدن به ساکنین جلوگیری میکند.

مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان:

مقررات ملی ساختمان از اصول و مقررات خاصی در اجرای نمای شیشه ایتشکیل شده است که وزارت مسکن و شهرسازی اقدام به تنظیم و انتشار آن نموده است. این اصول و مقررات در تمام کشور لازم الاجرا است و هر گونه تخطی از آن مشمول جرایمی میشود. مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان در سال ۱۳۷۰ توسط هیئت وزیران به تصویب رسید و علاوه بر ساختمان های مسکونی برای ساختمان های اداری نیز لازم الاجرا میباشد. یکی از مواردی که در مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان گنجانده شده است لزوم بکارگیری از پنجره های دو جداره در ساختمان های مسکونی و همچنین اداری میباشد. طبق بررسی های انجام شده توسط کارشناسان نصب پنجره های دو جداره تنها تا ۵ درصد در افزایش هزینه های ساخت تاثیر دارد اما میتواند تا حد زیادی از اتلاف انرژی جلوگیری کند.

   ارسال نظر

   عنوان نظر :
   نام شما :
   ایمیل :