صفحه اصلی
خدمات آکام گستر کیش
اجرای نمای شیدر و لوور آلومینیومی

اجرای نمای شیدر و لوور آلومینیومی

ساختمان های مدرن و جدید زیادی در سطح شهرها وجود دارند که نمای به کار رفته در آنها شیشه ای میباشد. درست است که نمای شیشه ای جلوه بسیار خوبی را ایجاد میکند ولی از یک مشکل بزرگ رنج میبرند که آن هم اتلاف انرژی میباشد. امروزه با اجرای نمای شیدر و لوور آلومینیومی این مشکل تا حد بسیار زیادی برطرف گردیده است. نمای لوور آلومینیومی به عنوان تابش بند عمل میکند و از برخورد نور آفتاب به سطح نما جلوگیری به عمل می آورد. علاوه بر نمای بیرونی ساختمان از نمای لوور آلومینیومی برای پوشش سقف ها نیز مورد استفاده قرار میگیرد. ابعاد و سایز نمای لوور آلومینیومی نسبت به متراژ نمای ساختمان تولید میشود و در ابعاد یکسانی تولید نمیشود. یکی از بزرگترین مزیت ها در اجرای نمای شیدر و لوور آلومینیومی در طراحی حساب شده آن است. طراحی و اجرای نمای شیدر و لوور آلومینیومی به گونه ای است که به هیچ وجه دید داخلب به بیرون ساختمان را مختل نکرده و تنها از برخورد نور مستقیم آفتاب به نما جلوگیری میکند.

اجرای نمای شیدر و لوور آلومینیومی

 بکارگیری نمای لوور آلومینیومی ویژگی های منحصربفردی را از جمله زیبایی و فضای راحت را برای افراد داخل ساختمان به ارمغان می آورد. برای رنگ آمیزی نمای لوور آلومینومی از رنگ های پودری با کد RAL‌استفاده میشود و طیف رنگبندی گسترده ای نیز برای آن در نظر گرفته شده است. کار خاصی برای نگهداری از نمای لوور آلومینیومی نباید صورت گیرد و از تیغه های که سایز آنها ۱۰۰، ۱۲۰، ۱۵۰، ۱۷۰، ۲۰۰، ۲۲۵ و ۴۰۰ میباشد برای طراحی آن استفاده میشود.

 ویژگی های نمای لوور آلومینیومی مربوط به نصب آسان و سریع، قرنیز کف پنجره ها و پیش آمدگی ها میشود. نمای لورور آلومینیومی میتوان بر روی هر نوع نمایی از جمله کامپوزیت، شیشه  نصب نمود و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. با پیشرفت تکنولوژی نمای لوور آلومینیومی جدیدی ابداع شده است که دارای موتور میباشد و میتواند نسبت به شرایط جوی تغییر جهت دهد.

متریال هایی که برای ساخت و اجرای نمای شیدر و لوور آلومینیومی به کار برده میشود انواع گوناگونی دارد:

 • از لوور چوبی  که نوع چوب آن نیز ترمووود است برای قسمت های سقف آلاچیق و همچنین نما به کار برده میشود.
 • از لوور فلزی برای طراحی نما مورد استفاده قرار میگیرد و نوع فلز آن نیز آلومینیوم و یا استیل میباشد که البته استیل وزن کمتری دارد.

محل قرارگیری لوورها نیز متفاوت میباشد:

 • نمای لوور را در نماهایی که بصورت شرقی و غربی هستند بر روی پنجره ها نصب و اجرا میکنند.
 • قرار گیری نمای لوور در نماهای جنوبی به شکل دیگری است و بصورت افقی نصب میشود تا علاوه بر کاهش برخورد نور به نما باعث ایجاد دید خوب برای ساکنین داخل ساختمان شود.

اجرای نمای شیدر و لوور آلومینیومی

لوورهای آلومینومی از لحاظ شکل متفاوت ساخته و تولید میشوند:

1. لوورهای دوکی شکل از جمله لوورهای آلومینیومی هستند که شکل ظاهری آنها باعث شده تا علاوه بر کاهش برخورد نور آفتاب دارای شکل ظاهری بسیار مناسبی نیز باشند.

برای ساخت لوورهای دوکی شکل از آلیاژ ۳۶/۶ استفاده میشود و قطر این آلیاژ نیز ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلیمتر است. نصب لوورهای دوکی شکل به صورت افقی و عمودی انجام میشود و ابعاد آنها نسبت به نوع نما و کاربری آنها متفاوت میباشد.

میزان تاثیرگذاری لوورهای دوکی شکل بسیار مناسب است و میتواند تا ۸۰ درصد از برخورد آفتاب به نما جلوگیری کند. میزان صرفه جویی انرژی  با نصب این لوورها در حدود ۳۰ درصد میباشد.

لوورهای دوکی شکل از سه قسمت مجزا تولید و ساخته میشوند که با اتصال بر روی نما یک لوور را تشکیل میدهند:

 • یکی از قطعه ها در لوورهای دوکی قطعه ای است که به سازه متصل میشود و به آن خورشیدی میگویند. این قطعه از دندانه هایی بر روی خود برخودار میباشد که میتواند نحوه قرار گرفتن لوورها را با افزایش ۲۲/۵ درجه تا ۶۷/۵ میسر کند.
 • یکی دیگر از قطعه ها، منقاری میباشد که از یک جهت به قطعه دوکی شکل متصل شده و از طرف دیگر به قسمت تحتانی قطعه خورشیدی وصل میشود.
 • از قطعه هایی که بر روی قطعه منقاری قرار میگیرد قطعه دوکی میباشد که در واقع کلیت نما را تشکیل میدهد.
 • درپوش از قطعه هایی است که بمنظور اتصال به ساپورتها و قسمت تحتانی به کار برده میشود.

اجرای نمای شیدر و لوور آلومینیومی

نصب لورر به دو صورت انجام میشود که متحرک و ثابت میباشد.

روش نصب ثابت یکی از پرکابردترین و رایج ترین روش های نصب است که به دلیل سادگی در نصب بسیار کم هزینه و مقرون بصرف میباشد. لوورها در این روش نصب توسط سوراخ هایی که بر روی درپوش وجود دارد به سازه متصل شده و یا در حالتی دیگر توسط پایه ها به نگهدارنده ها وصل میشوند.

روش نصب متحرک برای لوورهای دوکی مناسب است که از طریق کنترل از راه دور میتوان آنها را تنظیم نمود. لوورهای دوکی شکل به دلیل دارا بودن اتصالات مخصوص، از قابلیت سازگاری با فن آوری های تازه برخوردار هستند.

2.  لوورهای مکعبی از جمله لوورهایی است که برای ساخت آنها از آلومینیوم استفاده میشود و شکل ظاهری آنها نیز مکعبی میباشد.

3. نوع دیگری از لوورها که با کامپوزیت ساخته میشوند لوورهای کامپوزیت نامیده میشوند و شکل آنها جعبه ای میباشد.

   ارسال نظر

   عنوان نظر :
   نام شما :
   ایمیل :