صفحه اصلی
خدمات آکام گستر کیش
نقشه برداری

نقشه برداری

نقشه برداری از علوم مهندسی ساختمان به شمار می آید که در آن بخش هایی از سطح زمین با کلیه جزئیات بر روی یک صفحه که افقی نیز میباشد به تصویر کشیده میشود. برای انجام تمام فعالیت های عمرانی از جمله پروژه های کشاورزی، نظامی و غیره از نقشه برداری برای شروع کار استفاده میشود.

در نقشه برداری برای اینکه جزئیات یک پروژه بر روی نقشه پیاده سازی شود باید اندازه گیری و عملیات های گوناگونی انجام شود که این عملیات ها به طور کلی به سه دسته تقسیم میشوند:

یکی از این عملیات ها که عملیات صحرایی نامیده میشود چندین مورد را شامل میشود. بازدید و شناسایی اولیه، انتخاب ایستگاه اندازه گیری و همچنین رئوس کار و اندازه گیری تمامی طول و و زوایا از جمله مواردی هستند که مربوط به عملیات صحرایی میشوند.

دومین عملیات که محاسبات نیز نامیده میشود بعد از انجام اندازه گیری صورت میگیرد. عملیات محاسبات یکی از دقیق ترین مراحلی است که توسط مهندسان با تجربه انجام میشود و نباید کوچکترین اشتباهی در این محاسبات صورت گیرد.

تهیه نقشه نیز آخرین مرحله از مراحل نقشه برداری میباشد. در این مرحله اندازه گیری های انجام شده با توجه به محاسبات دقیق بر روی نقشه پیاده سازی میشوند.

تقسیم بندی کلی نقشه برداری:

نقشه برداری به طور کلی به دو رشته اساسی تقسیم میشود که عبارتند از توپولوژی که کیفیت زمین را شامل میشود و دیگری توپومتری میباشد که شامل فنون اندازه گیری و همچنین تعیین فرم ظاهری زمین است.

موارد استفاده و اهمیت نقشه برداری:

از گذشته تا کنون بشر برای تعیین حدود و اراضی از علم نقشه برداری استفاده میکرده است و امروزه نیز نقشه برداری در بیشتر علوم مهندسی نفوذ پیدا کرده است. از جمله فعالیت های عمرانی که از نقشه برداری برای  تعیین حدود و اراضی و همچنین ساخت تجهیزات استفاده میشود میتوان به :

عملیات های کوچک و بزرگ ساختمانی، ساخت راه های خاکی، آسفالته و راه آهن،‌ ساخت پل ها، ساخت تونل های شهری، سد سازی، تاسیسات و منابع، کشتیرانی، کشاورزی، معادن، زمین شناسی، جنگلداری و آثار باستانی اشاره نمود.

مختصات نقشه برداری:

هدف اصلی در نقشه بردازی تعیین موقعیت  به صورت نسبی و یا نزدیک به آن میباشد. از چنین تعریفی میتوان اینگونه برداشت کرد که تعیین مختصات نقاط در سه بعد صورت میگیرد. البته برای تعیین مختصات از بعد زمان نیز کمک گرفته میشود. مختصات مطلوب میتواند جغرافیایی یا کارتزین باشد.

عملیات نقشه برداری به طور کلی شامل دو مرحله میشود که اولین‌ آن برداشت و بعدی نیز اندازه گیری و محاسبه و ارائه نتیجه کار میباشد. در اولین مرحله که اندازه گیری میباشد از تجهیزات و وسایلی استفاده میشود که مختص این کار میباشد. با کمک این تجهیزات میتوان اندازه گیری را انجام داده و سپس این اندازه گیری ها را برای مراحل بعد یعنی محاسبه و ارائه نتیجه کار مورد استفاده قرار داد. نتیجه کار به دو صورت ارائه میشود که آنالوگ و دیجیتال میباشد.

فعالیت های نقشه برداری:

شرکت آکام گسترش کیش با در نظر گرفتن علوم و فنون روز دنیا فعالیت های زیر را ارائه میدهد:

 • سیستم اطلاعات جغرافیایی
 • عمران و ساختمان
 • راه
 • توپوگرافی

عمران و ساختمان:

نقشه برداری هایی که بصورت ساختمانی و کارگاهی انجام میشود از جمله شاخه های نقشه برداری هستند که انجام آن مشکلاتی را به همراه دارد. نقشه برداری از رشته هایی است که به دقت بالایی بخصوص در بحث نمای ساختمان نیاز دارد. از جمله فعالیت های شرکت آکام گسترش کیش در زمینه عمران و ساختمان میتوان به این موارد اشاره نمود:

 • پیاده سازی عناصر سازه
 • برداشت ازبیلت
 • برداشت تخصصی نمای ساختمان
 • کنترل پروژه

تاریخچه نقشه برداری:

نقشه برداری از علوم بسیار قدیمی است که البته در گذشته تنها از معیارهای ذهنی، تخیلات و اندازه گیری های زمین برای نقشه برداری استفاده میشد. مصریان باستان، چینی ها و ژاپنی ها تصورات گوناگونی را از زمین داشتند. چینی ها زمین را به شکل تخم مرغ و ژاپنی ها زمین را به شکل مکعب میپنداشتند.

استفاده بسیار گسترده ای نیز از نقشه ها در آن زمان میشد. به طور مثال چینی ها از نقشه برای تعیین مرز و حدود املاک و همچنین تعیین مالیات استفاده میکردند. قدیمی ترین نقشه ای که تا کنون یافت شده است مربوط به ۶۰۰۰ سال قبل از مسیح است که در یک اکتشاف باستان شناسی در ترکیه به دست آمده است.

نقشه برداری در ایران:

از بزرگترین تمدن های جهان که دانشمندان بزرگی در این تمدن به اکتشافات و اختراعات زیادی دست زده اند ایران میباشد. دانشمندان زیادی در تمدن ایران در زمینه های جغرافی، نجوم و نقشه برداری کار کرده اند. از جمله این دانشمندان میتوان به خوارزمی، طوسی و ابوریحان بیرونی اشاره نمود.

در تمدن ایران تاریخچه نقشه برداری به قرن هجدهم باز میگردد. مدرسه دارالفنون که توسط امیرکبیر افتتاح شد مهندسان زیادی را از غرب به خود جذب کرد که بیشتر این مهندسان در رشته نقشه برداری از تخصص بالایی برخوردار بودند. در این زمان بود که یک افسر ایرانی توانست نقشه ای را از تهران و اطراف آن به دست آورد. در سال ۱۳۵۲ نیز توسط چند نهاد که یکی از آنها سازمان نقشه برداری کشور بود نقشه کاملی از کل کشور به دست آمد.

   ارسال نظر

   عنوان نظر :
   نام شما :
   ایمیل :