صفحه اصلی
خدمات آکام گستر کیش
نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت

از جمله نماهایی که کاربرد بسیار زیادی در ساختمان های تجاری و اداری دارد نمای کامپوزیت میباشد. نمای کامپوزیت به دلیل وزن کمی که دارد قابلیت نصب و اجرای آسانی دارد و مدت زمان نصب آن نیز کمتر از نماهای سنگی و آجری میباشد. نماهای کامپوزیت بسیار زیادی نیز در سطح شهر بر روی ساختمان ها مشاهده میشود که جلوه بسیار بدی دارند و این موضوع به دلیل استفاده از کامپوزیت آلومینیوم بی کیفیت برای ساخت نما میباشد. کارفرمایانی که قصد استفاده از نمای کامپوزیت بر روی نمای ساختمان خود را دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که ابتدا از کیفیت ورق کامپوزیت و همچنین تیمی که قصد طراحی و اجرا را دارند اطمینان حاصل کنند.

 نمای کامپوزیت از لایه های مختلفی تشکیل شده است که بیکدیگر چسبیده اند و در لغت نیز به معنای ترکیب چند متریال میباشد. نمای کامپوزیت از مواد سبکی ساخته شده است که پلاستیک و لایه ای از آلومینیوم میباشد. ورق کامپوزیت از ترکیب سه سه لایه متریال گوناگون ساخته شده است که پلی اتیلن، آلومینیوم و مواد کانی میباشند. ورق های کامپوزیت در ابعاد مختلفی تولید میشوند که ورق با ابعاد ۳۲۰۰*۱۲۵۰۰ از پرکاربردترین آنها میباشد. لایه ای که در قسمت روی کامپوزیت و یا نما قرار گرفته است دارای رنگ بندی های مختلفی میباشد  ولی قسمت پشتی تنها از یک لایه رنگ آستر برخوردار است. برای تولید ورق کامپوزیت باید ۴ مرحله عملیات انجام شود که در ادامه بصورت مختصر شرح خواهیم داد:

 • اولین مرحله آماده سازی میباشد که ورقهای مسطح و صاف از صفحات آلومینیوم که جنس آلومینیوم مرغوب نیز میباشد و با استنلس نیز روکش شده اند تهیه میشوند. هر گونه گردو غبار و ناخالصی موجود در ورق کامپوزیت نیز زدوده میشود. سپس نواری از اکسید بر روی ورق قرار میگیرد که در واقع نیروی چسبندگی را برای آن ایجاد میکند.
 • مرحله بعد روکش کاری میباشد. در این مرحله همانطور که از نامش نیز پیداست روکشهای مخصوصی بر روی ورق با دستگاه های مخصوص کشیده میشود که این ورق قابلیت نسوز را برای آن ایجاد میکند.
 • مرحله سوم کامپوزیت نام دارد که در حقیقت مرحله جداسازی میباشد. در این مرحله پنل های کامپوزیت صاف میشوند و قدرت آنها نیز افزایش داده میشود. دو پنل آلومینیومی برای ساخت ورق کامپوزیت با چسب های بسیار قوی به یکدیگر چسبانده میشوند.
 • مرحله چهارم که مرحله آخر نیز میباشد پنل های کامپوزیت مطابق با استانداردهای روز دنیا عمل آوری میشوند.

نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت ویژگی های زیادی دارد و همین ویژگی ها باعث شده است تا کاربرد بسیار زیادی در نمای ساختمان ها داشته باشد:

 1. نمای کامپوزیت بار خیلی کمی را به ساختمان وارد میکند که همین موصوع باعث شده تا مقاوت ساختمان در برابر تکان های احتمالی مقاوم باشد.
 2. ورق کامپوزیت قابلیت برش توسط دستگاه های مختلف از جمله CNC‌را در محیط کارخانه دارد.
 3. ورق کامپوزیت به دلیل نوع متریالی که در آن به کار رفته از قابلیت عایق حرارتی و صوتی برخورداست و میتوان بنا به شرایط جوی آنرا برای ایزولاسیون استفاده نمود.
 4. شوک های حرارتی نمیتوانند به نمای کامپوزیت آسیبی وارد کنند.
 5. یکی از مزیت های بزرگ ورق کامپوزیت نگهداری و تعمیر آسان آن میباشد. در مواقعی که ورق آسیب ببیند میتوان آنرا به راحتی با ورق دیکر تعویض نمود.
 6. نمای کامپوزیت قابلیت آب بندی دارد و میتوان آنرا در برابر باران و برف آب بندی نمود.
 7. برای بازسازی نماهای قدیمی میتوان از نمای کامپوزیت استفاده نمود.
 8. طرح و رنگ هایی که در نمای کامپوزیت به کار رفته است بسیار متنوع میباشد.
 9. مقاوت بالای نمای کامپوزیت در برابر زلزله، آتش سوزی، فرسایش و اشعه فرابنفش.
 10. سطح نمای کامپوزیت دارای درخشندگی میباشد که همین موضوع زیبایی آنرا دو چندان میکند.

نمای کامپوزیت

کامپوزیت در ساختمان سازی کاربردهای فراوانی دارد:

 • از نمای کامپوزیت میتوان در نمای خارجی ساختمان ها از جمله ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری استفاده نمود.
 • نمای کامپوزیت در دکوراسیون داخلی نیز کاربرد دارد.
 • در بازسازی ساختمان های قدیمی نمای کامپوزیت بکار برده میشود.
 • برای ساخت سقف های کاذب از ورق کامپوزیت استفاده زیادی میشود.
 • پوشش ستونها، بیلبودها و تابلوهای تبلیغاتی از ورق کامپوزیت ساخته میشوند.
 • در برخی از تونل ها از ورق کامپوزیت برای پوشش دیواره ها استفاده میگردد.

از لحاظ کاربرد ورق کامپوزیت کاربردهای متفاوتی دارد:

ورق های کامپوزیت به دلیل ویژگی هایی که دارند طیف وسیعی از انتخاب را از حیث زمان اجرای بهینه،‌ مقرون بصرفه بودن پروژه و سطح حساسیت و همچنین محل نصب پیش روی مصرف کننده قرار میدهند.

مواردی وجود دارند که باعث ایجاد تفاوت هایی در قیمت و کیفیت محصول میشوند:

 • تفاوت موجود درضخامت لایه های آلومینیوم  به کار رفته در ورق کامپوزیت.
 • تفاوت در نوع آلیاژ آلومینیوم ورق های کامپوزیت.
 • وقتی صحبت از تفاوت در نوع پلی اتیلن کامپوزیت به میان می آید بدین معناست که ورق میانی به کار رفته در ورق کامپوزیت به نسبت حساسیت پروژه و همچنین مواد اشتعالزایی که قرار است در کنار ورق به کار گرفته شود از مواد معدنی و همچنین هیدروکسید آلومینیوم ساخته شود.

پوششی که برای سطح ورق های کامپوزیت به کار میرود نیز نسبت به محل نصب با روش ها و تکنولوژی های متفاوتی اجرا میشود:

 • پوشش  محافظ پلی استر یکی از پوشش هایی است که بر روی ورق آلومینیوم به کار رفته در ورق های کامپوزیت استفاده میشود. اگر قرار باشد تا از ورق کامپوزیت در شرایط جوی و اقلیمی با درصد اسید قلیایی بالا استفاده شود نمیتوان از کامپوزیت با این نوع پوشش استفاده نمود زیرا آسیب پذیر است. استفاده از این نوع ورق کامپوزیت نمیتواند هیچگونه تضمینی را در حفظ کیفیت ساختمان بوجود بیاورد.
 • پوشش محافظ PVDF-Polyvinylidene fluorideاز جمله پوشش های مورد استفاده بر روی ورق کامپوزیت میباشد که کیفیت ورق را تا ۲۰ سال تضمین میکند. لایه پلیمری و فلوئور به کار رفته در این پوشش باعث شده تا مقاومت بسیار خوبی در برابر مواد قلیایی و اسیدها داشته باشد.
 • پوشش نانو پی دی اف یکی از پوشش های ورق کامپوزیت است که کیفیت و تمیزکاری را ضمانت میکند. تکنولوژی به کار رفته در این پوشش نانو میباشد که همین نانو باعث میشود تا فاصله مولوکولی کاهش زیادی پیدا کندو در نتیجه آب و ذرات معلق در هوا به داخل آن نفوذ نکنند.

نمای کامپوزیت

برای نصب نمای کامپوزیت از سیستم و روش های مختلفی استفاده میشود:

 • یکی از روش های نصب نمای کامپوزیت روش ثابت یا فیکس آهن میباشد. این روش از رایج ترین و پرکاربردترین روش های نصب است که ابتدا کمربندهای فلزی جلوی ساختمان های با اسکلت فلزی و یا اسکلت بتنی نصب میشود و سپس پروفیل ها به صورت عمودی و همچنین افقی در محل های از پیش تعیین شده بر روی نما نصب میگردند.
 • روش ثابت آلومینیوم از روش هایی است که تمامی مراحل آن همانند روش ثابت آهن میباشد ولی در این روش از برگشت تمام ورق برای آب بندی درزها استفاده میشود.

نصب ورق کامپوزیت به روش ساده مزیت هایی را ایجاد میکند که به آن اشاره خواهیم نمود:

 •  سرعت نصب در این روش بالا میرود.
 • قیمت در نظر گرفته شده برای این روش قیمت شرکت میباشد.
 • مونتاژ با سرعت بیشتری صورت میگیرد.

در کنار مزایای این روش معایبی نیز وجود دارد:

 • در این روش نصب کل نما واکنش یکسانی را در برابر تنش ها از خود نشان نمیدهد.
 • چسب هایی که برای آب بندی در این نوع نصب مورد استفاده قرار میگیرد از عمر و دوام پایینی برخوردار هستند و به همین دلیل عمر کل نما کاهش می یابد.
 • از نصب ریل برای برای اجرای نمای کامپوزیت با روش آب بندی استفاده نمیشود و ورق ها توسط پرچ به قوطی ها متصل میشوند. این موضوع باعث میشود تا نمای کامپوزیت از یک طرف امکان حرکت نداشته باشد.

روش ریلی هنگ نیز از روش های دیگری برای نصب کامپوزیت میباشد که شیارهای چکمه ای خورده را بر روی پروفیل های آلومینیوم بصورت ریلی نصب میکنند. در این روش نصب نیز نیازی به آب بندی نما نمیباشد زیرا از پروفیل های ناودانی شکل آلومینیومی استفاده شده است. در این روش نصب نبشی های آهنی که شیار لوبیایی دارند پس از اجرای کمربندی های آهنی بر روی کمربندها نصب میشوند. بعد از آن ریل هایی که جنس آلومینیومی دارند توسط براکت های آلومینیومی که دو سوراخ لوبیایی دارند در آکس نبشی های آهنی به قسمت زیرسازی وصل میگردند. از لاستیک هایی که دی الکتریکال هستند مابین نبشی آهن و آلومینیوم استفاده میشود و این کار به این دلیل انجام میشود که از زنگ زدگی و خوردگی جلوگیری بعمل آید. شیوه اتصال ورق ها به ناودانی با روش های متعددی انجام میگیرد  که البته همین کار منجر به تفاوت هایی در هنگ میشود.

مراحلی برای اجرای زیر سازی در روش ریلی کاربرد دارد:

 • از تیرها و ستون هایی که برای قوطی کشی استفاده میشود دستک به دست می آید. اگر اسکلت نما بتنی باشد دستک ها را از صفحاتی تهیه میکنند که قبل از این در تیرچه بتنی مورد استفاده قرار گرفته است. اگر صفحه ای در تیرچه های بتنی تعبیه نشده باشد از یک صفحه فلزی برای اتصال به تیربتنی استفاده میشود و دستک جدیدی به دست می آید.
 • بعد از اینکه دستک ها به دست آمدند آنها را که به صورت ۴۰*۴۰ هستند با توجه به نقشه های موجود برای زیرسازی به یکدیگر متصل میکنند و این اتصال نیز جوش میباشد. نکته ای که در اتصال دستک ها وجود دارد شاقول بودن قوطی ها میباشد. قوطی ها باید با یکدیگر شاقول باشند تا سایر اجرا با یکدیگر تراز باشند. اگر این مرحله به درستی انجام شود ورق ها بصورت پله ای مشاهده نخواهند شد.
 • براکت ها طبق نقشه های زیرسازی به قوطی ها در آکس توسط جوشکاری متصل میشوند. دو سوراخ در طرفین نبشی ها بمنظور اتصال نبشی ها به براکت در نظر گرفته میشود.
 • دو نبشی که از قبل آماده شده است برای اتصال به براکت در نظر گرفته میشود که هر دو نبشی از دو سوراخ لوبیایی بر روی خود برخوردار هستند. دو سوراخ لوبیایی به منظور رگلاژ ناودانی ها و همچنین ورق نمای کامپوزیت بر روی نبشی ایجاد شده اند.
 • ناودانی که بصورت ریلی میباشد توسط پیچ هایی به نبشی ها متصل میشود. ناودانی ها دارای شیارهایی در دو سمت خود و این شیارها در دو وجه تضمین کننده حرکت ناودانی به بالا و پایین و همچنین شیار وسط میباشد.
 • ناودانی بولت ها توسط پیچ هایی به ناودانی ریلی اتصال پیدا میکند. در مسیر ناودانی ریلی یک پیچ و مهره وجود دارد که از آن برای رگلاژ ورق و همچنین حرکت آن به سمت چپ و یا راست در نظر گرفته شده است.
 • مونتاژ ورق های نمای کامپوزیت بر اساس نقشه های شیار صورت میگیرد و در کنار ورق نیز برش میخورد. به هنگام نصب سوراخ های ایجاد شده بر روی بچه ناودانی هایی ایجاد میشوند که که در داخل ریل های ناودانی و بر روی بولت ها قرار دارند.
 • بعد از آنکه شیار ها برش، پانچ و همچنین گوشه بری شدند در جهت شیار خم شده و پس از آن که کلیه گوشه ها جفت شدند پرچ و همچنین مونتاژ میشوند.

نمای کامپوزیت

اجرای کامپوزیت به روش ریلی دارای مزیت هایی میباشد:

 • همانطور که گفته شد برای زیرسازی در این روش نصب از آلومینیوم استفاده میشود و همین موضوع باعث میشود تا متریال زیرسازی و همچنین روسازی از یک جنس باشند و انقباض و انبساطی که در فصول مختلف رخ میدهد برای تمام قسمت ها یکسان باشد. همین موضوع باعث میشود تا تمامی اجزا از تغییر شکل و خرد شدن مصون بمانند.
 • برای آب بندی در روش های دیگر از لاستیک و همچنین چسب سیلیکون استفاده میشود که این پلاستیک و چسب سیلیکون ها عمر کوتاهی دارند و از بین خواهند رفت. در روش اجرای کامپوزیت ریلی از هیچگونه چسب و لاستیکی استفاده نمیشود که همین موضوع عمر و دوام آنرا طولانی تر کرده است.
 • در این روش قطعاتی که مورد استفاده قرار میگیرند متناسب با وزن خودشان بر روی بولت ها به کار میروند که بعلت فرم خاصی که مونتاژ ورق های کامپوزیت دارند در برابر تنش ها مقاومت خوبی از خود نشان میدهند.
 • در این روش هیچگونه پیل الکتریکی بوجود نخواهد آمد. عدم بوجود آمدن پیل الکتریکی باعث میشود تا هیچگونه تیرگی و همچنین ذرات گرد و خاک جذب سطح کامپوزیت نشود.
 • در این روش نصب امکان تعویض ورق های کامپوزیت در صورت آسیب دیدگی وجود دارد.
 • در اجرای نمای کامپوزیت به روش ریلی جریان هوا همواره در پشت پنل ها وجود دارد که همین موضوع باعث میشود تا به هیچ وجه تعریقی در این فضا رخ ندهد.
 • قابلیت نصب پنل ها بصورت عمودی در این روش نصب وجود دارد.

اجرای کامپوزیت به روش HL:

نحوه انجام این روش مشابه با روش فیکس میباشد ولی تفاوتی که بار روش فیکس دارد عدم کاست از ورق میباشد. برای زیرسازی در این روش پروفیل های آهنی بر روی نما نصب میشوند و پروفیل های آلومینیومی نیز در مقاطعی مخصوص که اچ شکل و ال شکل میباشند تعبیه میشوند. سپس ورق ها برش داده میشوند و درداخل این پروفایل ها قرار داده میشوند و بعد از آن نیز این ورق ها پیج میشوند.

اجرای کامپوزیت به روش HL دارای مزیت هایی میباشد:

 1. سرعت اجرا در این روش بالاتر میباشد.
 2. مقرون بصرفه تر از روش های دیگر است.
 3. تمام مشکلات مربوط به آب بندی حذف شده اند.

در این روش معایبی نیز وجود دارد:

 • در این روش پانل ها با ابعاد بزرگ مورد استفاده قرار میگیرند که از همین رو به هنگام وزش باد سرو صداهایی ناشی از تکان های پنل بوجود خواهد آمد.
 • در این روش نصب اگر قسمتی از پانل آسیب ببیند امکان تعویض قسمت آسیب دیده وجود نخواهد داشت.

  ارسال نظر

  عنوان نظر :
  نام شما :
  ایمیل :