صفحه اصلی
خدمات آکام گستر کیش
نمای HPL

نمای HPL

نمای HPL یا HIGH PRESSURE LAMINATE:

از انواع متریال هایی که برای ساخت نما مورد استفاده قرار میگیرد پانل HPL‌ میباشد. هیچگونه ضخامت و ابعاد مشخصی برای این پانل تعریف نشده است و طبق سفارش مشتری قابل ارائه در ابعاد و ضخامت های گوناگون میباشد. لایه های مختلفی در ساخت پانل HPL به کار رفته است که این لایه ها به خوبی به یکدیگر چسبیده اند و گسست ناپذیر هستند. دلیل گسست ناپذیر بودن این نوع پانل دوام و مقاومت شیمیایی بالا و همینطور چسبندگی سریع این نوع پانل میباشد. پانل HPL نه تنها برای ساخت نمای ساختمان بلکه در تولید و ساخت کابینت آشپزخانه، بخش هایی از آسانسور و تزئین کردن بخش های داخلی ساختمان کاربرد فراوانی دارد. در ساخت پانل HPL‌ از لایه های سلولوزی و همچنین رزین های فنولیک استفاده میشود.

ویژگی های پانل HPL‌ باعث شده تا کاربرد بسیار زیادی در موارد زیر داشته باشد:

 • نمای خارجی و داخلی ساختمان
 • سرویس های بهداشتی که از نوع عمومی هستند.
 • ورزشگاه ها.
 • بخش های مختلف بیمارستان ها.
 • آزمایشگاه ها.

ویژگی های پانل HPL:

پانل HPL از مقاومت بسیار خوبی در برابر عوامل جوی برخوردار است. این نوع پانل را میتوان در مناطق گرمسیر و همچنین سردسیر به راحتی مورد استفاده قرار داد زیرا نور خورشید و همچنین سرما هیچ تاثیری بر روی آن نخواهد گذاشت.  هیچ تغییر حالتی ناشی از برخورد نور آفتاب و سرما در این پانل رخ نخواهد داد.

در تولید پانل HPL از موادی استفاده شده است که خاصیت آنتی الکترواستاتیک را بوجود آورده است. این خاصیت میتواند از جذب گرد و غبار و آلودگی تا حد زیادی جلوگیری میکند. همچنین برای مناطقی مانند تهران که آلودگی هوا در سطح بالایی قرار دارد مناسب میباشد و آلودگی را به مراتب بسیار کمتر از سایر پانل ها به خود جذب میکند.

نوعی مواد خاص با نام ملامینه بر روی پانل HPL استفاده شده است که میتواند از خش پذیری سطح پانل تا حد بسیار زیادی جلوگیری کند.

مقاومت مکانیکی پانل HPL تا حد بسیار زیادی بالا میباشد. مقاومت خمشی و قابلیت ارتجاعی در کنار یکدیگر باعث شده اند تا ضربه هایی که به پانل وارد میشود چندان تاثیری در تغییر شکل آن نداشته باشند. این مقاومت در مواقعی که هوا طوفانی میباشد میتوانند عکس العمل بسیار خوبی از خود در برابر فشار باد نشان دهند.

پانل HPL میتواند مقاومت بسیار خوبی را در برابر آتش از خود نشان دهد. درجه حرارتی که پانل HPL میتواند تحمل کند در حدود ۱۶۰ درجه سانتی گراد میباشد. برای اینکه این پانل ذوب شود باید حرارتی بالاتر از ۱۶۰ درجه سانتی گراد به آن وارد شود.

پوشش نمای داخلی ساختمان:

در بالا به کاربرد پانل HPL در نمای خارجی ساختمان اشاره شد اما باید به کاربرد این نوع پانل در فضاهای داخلی نیز اشاره کنیم. پانل HPL از زیبایی بالایی برخوردار است که همین موضوع کاربرد این پانل را در قسمت های داخلی ساختمان افزایش داده است. این پانل علاوه بر اینکه زیبایی را برای فضای داخلی به ارمغان می آورد از خاصیت آنتی باکتریال برخوردار است. خاصیت آنتی باکتریال این امکان را بوجود می آورد تا میکروب ها کمتر جذب پانل شوند. خاصیت آنتی باکتریال کاربرد این پانل را در محیط هایی همچون آزمایشگاه ها،‌ بیمارستان ها و رستوران ها دو چندان کرده است.

دستور العمل نصب پنل های HPL

در نصب پانل های HPL از سه روش استفاده میشود. روش نصب با پیچ و یا پرچ، روش نصب با چسب و روش نصب با سیستم هنگ از روش های نصب پانل های HPL هستند.

مراحل نصب:

 • مرحله اول: محاسبات
 • مرحله دوم: آهن کشی نما
 • مرحله سوم: نصب لامل های آلومینیوم
 • مرحله چهارم: پوشش سطح زیر سازی
 • مرحله پنجم: برش و نصب پانل ها

نصب صفحات HPL در محيط های داخلی:

نصب متحرک: در این روش نصب میتوان به تاسیساتی که در پشت پوشش ها به کار رفته است به راحتی دسترسی پیدا کرد. نصب و همچنین اجرای ضخامت HPL نیز به دلیل استفاده از پروفیل های آلومینیومی به راحتی انجام میشود.

نصب چسبی: در این روش نصب ابتدا برای اینکه سطحی تراز به وجود بیاید از پروفیل های آلومینیومی بر روی سطح استفاده میشود سپس صفحه HPL بر روی این پروفیل ها قرار میگیرند. البته نصب صفحات HPL بر روی این آلومینیوم ها توسط چسب های مخصوصی انجام میشود که قدرت چسبندگی آن نیز بسی

پوشش نمای خارجی ساختمان((HPL

صفحات HPL از جدیدترین و مدرن ترین روش های ساخت بهره برده است که همین موضوع باعث شده تا توجه بسیار زیادی از معماران و فعالان حوزه صنعت ساختمان را به خود جلب کند. این پانل ها به لطف ویژگی های خود توانسته اند جایگزین بسیار خوبی برای سایر متریال هایی باشند که امروزه برای ساخت نما کاربرد دارد.

سیستم نصب خشک:

سیستم نصب خشک از انواع روش های نصب میباشد که در آن فاصله ای بین نما و دیوار در نظر گرفته میشود تا این فاصله نقش خود را به عنوان یک عایق مناسب ایفا کند. این فاصله میتواند به عنوان یک عایق حرارتی بسیار مناسب و کار آمد محسوب شود.

نحوه نصب در نمای ساختمان:

·        برای نصب صفحات HPL‌ ابتدا موقعیت بنا مورد ارزیابی قرار میگیرد و سپس روش مناسب انتخاب و اجرا میشود.

·        یکی از روش های نصب پانل HPL به روش نصب قابل رویت شهرت دارد. در این روش پیچ های مخصوص به گونه ای برای اتصال بین صفحات و سطح دیوار به کار میروند که هیچ اثری از محل پیچ ها باقی نماند.

·        از روش های دیگر نصب روش نصب چسبی میباشد. در روش نصب تنها یک نوع چسب استفاده نمیشود و به طور کلی دو نوع چسب مورد استفاده قرار میگیرد.

·        در روش نصب قابل تنظیم نیز ابتدا پروفیل های آلومینیومی که از قابلیت تنظیم برخوردار هستند بر روی دیوار نصب میشوند و سپس صفحات HPL بر روی آن قرار میگیرند.

   ارسال نظر

   عنوان نظر :
   نام شما :
   ایمیل :